Wyprzedź postanowienia noworoczne i rozkręć swój metabolizm!

Trenujemy Razem na Cichej!
7 grudnia 2017
Czy istnieje recepta na wytrwanie w noworocznych postanowieniach???
9 stycznia 2018
Pokaż wszysko

Metabolizm

Redukcja masy ciała jest procesem wymagającym czasu, jednak u niektórych chudnięcie jest wyjątkowo problematyczne. Czynnikiem, który utrudnia odchudzanie może być tempo przemiany materii, które w głównej mierze odpowiada za procesy spalania, czyli rozkładu związków organicznych, w wyniku czego uwalniana jest energia niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Mówiąc najprościej: u niektórych osób procesy te przebiegają szybko i efektywnie, a na ich szybkość ma wpływ wiele czynników zewnętrznych, które jesteśmy w stanie sami modyfikować.

Spowolniony metabolizm? Tych błędów nie popełniaj!

 • Jesteś zbyt mało nawodniony
  Nasze ciało potrzebuje płynów, żeby mogło właściwe wykonywać wszystkie swoje funkcje. Dobrym przykładem jest nasza wydolność podczas treningów – kiedy czujemy pragnienie i nie napijemy się niczego, forma gwałtownie spada.
 • Nie dostarczasz wystarczającej ilości witaminy D
  Kiedy spada poziom witaminy D w organizmie, wolniej tracimy kilogramy, a poziom grelin (hormonu, który sprawia, że czujemy się głodni) jest wyższy. Dostarczenie odpowiedniej dawki witaminy D wraz z jedzeniem może być jednak trudne do zrealizowania. Jak i ile dostarczyć tej słonecznej witaminy pisaliśmy TUTAJ.
 • Robisz za dużo cardio
  Oczywiście cardio pobudzi metabolizm, ale jeśli aktywność ogranicza się tylko do biegania czy jazdy na rowerze, nie zbudujemy mięśni, które są kluczowe dla spalania jak największej liczby kalorii.
 • Podjadasz
  Zapewne wiecie jak ważne jest regularne spożywanie posiłków w kontekście utrzymywania metabolizmu na najwyższym poziomie. Uwaga na podjadanie między posiłkami: kawa z mlekiem i małe ciasteczko nie są dobrym sprzymierzeńcem przy redukcji.
 • Za mało śpisz
  Brak snu prowadzi do zaburzeń w wydzielaniu hormonu odpowiedzialnego za uczucie głodu. Osoby, które mało sypiają, mają większą tendencję do tycia niż ci, którzy problemów ze snem nie mają.

Jak przyspieszyć metabolizm?

 • Jedz regularnie co 2,5-4 godziny!
  Jedzenie mniejszych posiłków pomaga utrzymać metabolizm na wysokich obrotach. Regularność posiłków powoduje, że organizm „wie” o tym, że jedzenia nie brakuje i nie musi reagować gromadzeniem tkanki tłuszczowej na zapas i spowolnieniem funkcji metabolicznych.
 • Nawadniaj się!
  Woda korzystnie wpływa na metabolizm, ponieważ jest głównym środowiskiem, w którym odbywa się proces trawienia i przemian energetycznych.
 • Jedz odpowiednią ilość białka!
  Odpowiednio ilość białka przyjmowana z pokarmami pomaga zwiększyć wydatek energetyczny w spoczynku – dzięki dużej zawartości białka w diecie w naturalny sposób spalamy więcej kalorii.
 • Pamiętaj o śniadaniu!
  O tym, jak ważne jest śniadanie, pewnie słyszeliście wiele razy. Odpowiednio skomponowane zdrowe śniadanie zapewni zastrzyk energii na cały dzień i zapobiegnie spowolnieniu metabolizmu, aż do wieczora. Przykładowe jadłospis znajdziecie TUTAJ.
 • Trenuj!
  Nie trzeba być sportowcem, aby zachować zdrowie, ale warto aktywnie spędzać dzień. Dla początkujących wystarczą spacery, wycieczki rowerowe czy też lekki trening w siłowni.
 • Odstaw pobrane z internetu diety odchudzające!
  O tym, że dieta powinna być dopasowana do konkretnej osoby teoretycznie wie każdy. Mimo to, wciąż trafiają do nas osoby, które stosowały dietę 1000 kcal, kopenhaską lub głodówkę. Najczęstszą konsekwencją tego tupu diet są… powracające, zbędne kilogramy i demotywacja przy kolejnej próbie odchudzania. Więcej o diecie przeczytacie TUTAJ.

 

Na koniec nasza złota myśl: Metabolizm to mechanizm, na który mamy wpływ! Odpowiednio dobranym pożywieniem można go wyregulować i rozkręcić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *