Czy wiecie, że osoby z ciemniejszą karnacją muszą przebywać na słońcu dłużej niż te o jasnej karnacji, aby wytworzyć taką samą ilość witaminy D? Jest to objaw przystosowania się organizmu do warunków, w jakich żyje. Promienie słoneczne są absorbowane w skórze przez melaninę- barwnik obecny w dużej ilości u osób o ciemnej karnacji. Dzięki temu mieszkańcy krajów skandynawskich, w których promienie słoneczne o określonej długości fal dochodzą bardzo rzadko, potrzebują tylko kilkunastu minut na wytworzenie sporej ilości witaminy D w skórze.
Witamina D wspomaga gospodarkę wapniowo-fosforanową oraz utrzymuje prawidłową strukturę i funkcje kośćca. Jedną z kluczowych ról tej witaminy jest regulowanie poziomu wapnia we krwi oraz wpływ na normalizację ciśnienia krwi. Badania pokazują, że przyswajalność witaminy D z pożywienia wynosi jedynie 50% ze względu na to, że organizm samodzielnie produkuje tę witaminę przy przebywaniu na słońcu.
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D wynosi 400IU ( 10mcg). Co ciekawe nie mówi się o górnej granicy dawki ponieważ nie odnotowuje się działań niepożądanych, jednakże witaminę D należy suplementować w stosunku 1:1 z witaminą A.
Jako że witamina D pozytywnie wpływa na pracę układu oddechowego, odpowiedni jej poziom oznacza możliwość osiągnięcia wysokiego pułapu tlenowego. Pomaga ona także, w przyswajaniu wapnia, co ma korzystne znaczenie przy zachowaniu zdrowych i mocnych kości. Rekomendowana dawka dla osób aktywnych fizycznie wynosi 2000UI do 10 000IU dziennie.
2 Komentarze
Niestety coraz częściej lekarze twierdzą ze nie ma potrzeby przyjmowanie witamina D bo przecież 90% ludzi ma niedobór :/ masakraaaa
Przyjmowanie witaminy D niesie dużo korzyści więc watro dostarczać ją w odpowiedniej dawce 🙂