W zależności od stopnia zaawansowania ćwiczącego podczas treningu odczuwalne jest delikatne bądź silne mrowienie. Również cel treningu jest nie bez znaczenia: w zależności od celu ćwiczeń dostosowujemy głębokość impulsu, wówczas odczuwamy 4 sekundowy impuls naprzemienne z 4 sekundową przerwą. Ponadto każdą partię mięśniową możemy stymulować niezależnie poprzez zmianę mocy impulsów elektrycznych dla danej części ciała, czyli podczas treningu EMS możemy skupić się na konkretnej partii ciała. Jest to niewątpliwa przewaga nad zwykłym treningiem.
Badania dowodzą, że rytmiczne napinanie mięśni podczas stymulacji pełni funkcje zbliżone do różnych form masażu ciała, a to sprzyja wielu procesom, które są korzystne nie tylko dla samych mięśni. Poprawia się napięcie tkanki łącznej i lokalne krążenie krwi oraz płynów tkankowych. Większe dotlenienie krwi sprzyja lepszemu spalaniu tłuszczu.
Elektrostymulacja jest bezpieczna, a trening nie powoduje bólu. Od wielu lat elektrostymulację z powodzeniem stosuje się w medycynie, sporcie, rehabilitacji, fizjoterapii, a w ostatnich latach również w salonach SPA.