Dieta osoby aktywnej fizycznie
5 września 2017
Dlaczego tyjemy?
13 września 2017
Pokaż wszysko

Trenuj mądrze, niekoniecznie więcej… czyli o tym dlaczego warto zadbać o trening całego ciała, a nie skupiać się tylko na jednej grupie mięśni.

Często spotykamy osoby trenujące swoją ulubiona dyscyplinę równocześnie zapominając o reszcie swojego ciała. Przykładowo biegacze czy kolarze mają najczęściej silne nogi i patykowate ręce oraz słabo rozwinięte mięśnie core. Pamiętajmy, że stanowi to poważną przeszkodę przed osiągnięciem pełni możliwości sportowych, ale co gorsze jest jednym z głównych czynników prowadzących do kontuzji.

Unikaj kontuzji!

Wyobraźcie sobie, że do poczciwego starego Fiata 126p wsadzimy silnik od Porsche. Pojedzie – oczywiście że tak, ale jak tylko troszkę przyśpieszysz to samochód się rozpadnie. Dokładnie tak samo jest z naszym ciałem, samo bieganie czy kolarstwo nie wystarczy – musimy zadbać o resztę ciała. Większość kontuzji bierze się z braku równowagi mięśniowej czyli zaniedbania niektórych mięśni przy jednoczesnym rozwijaniu innych.

Ćwicz mądrze- zrób uzupełnienie!

Uzupełnienie naszego treningu np. biegowego może przybierać bardzo różnorodną formę i ma na celu zaangażowanie innych partii mięśni niż podczas biegania. Dla niektórych biegaczy trening uzupełniający może stanowić pływanie, dla innych siłownia, jeszcze inni wolą wykonywać w domu ćwiczenia stabilizacji lub ćwiczenia o charakterze siłowym czy sprawnościowym. Trening uzupełniający warto wykonać przynajmniej 2 razy w tygodniu. Jeśli brakuje nam czasu na wykonanie dodatkowych ćwiczeń, warto nieco skrócić część główną treningu o ok. 10-15 minut i poświęcić ten czas na dodatkowe ćwiczenia.

Jakie ćwiczenia watro wykonać?

Przykładowo po lekkim treningu biegowym czy rowerowym warto pamiętać o górnych partiach ciała oraz core:

  • Klatka piersiowa – Pompki – wykonaj 3-4 serie po 12-15 powtórzeń, jeżeli nie jesteś w stanie zrobić normalnej pompki, wykonaj je na kolanach
  • Mięśnie naramienne – Wyciskanie nad głowę – wykonaj 3-4 serie po 12-15 powtórzeń
  • Mięśnie grzbietu – podciąganie poziome – wykonaj 3-4 serie po 12-15 powtórzeń
  • Mięśnie grzbietu – podciąganie na drążku – wykonaj 3-4 serie po 10 powtórzeń, jeżeli jest to dla Ciebie zbyt ciężkie skorzystaj z specjalistycznych gum do podciągania lub podstaw coś pod nogę.
  • Mięśnie brzucha – Planki – dla każdej wersji wykonaj 2 serie zaczynając od 30 sekund i stopniowo zwiększaj czas trwania ćwiczenia, aż do minuty.

Miłej zabawy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *