Trenuj mądrze, niekoniecznie więcej!
9 września 2017
Popularne diety: DIETA PALEO
19 września 2017
Pokaż wszysko

Odchudzasz się i nie chudniesz?

Skłonność do nadwagi i otyłości ma swoje korzenie bardzo często w dzieciństwie.Już wtedy złe nawyki żywieniowe przenoszą się na zbędne kilogramy w dorosłym życiu. Pamiętajmy, że pierwotnym odruchem organizmu człowieka jest magazynowanie nadmiaru dostarczonej z pożywienia energii na wypadek okresu głodu, który kiedyś był zagrożeniem zdecydowanie bardziej powszechnym i częstszym niż teraz. Gdy kalorii dostarczonych organizmowi zaczyna być w nadmiarze, czyli gdy większa jest ich podaż, niż wydatkowanie podczas codziennych zajęć, komórki tłuszczowe zaczynają pęcznieć, gromadząc tę nadwyżkę pod postacią kropelek tłuszczu. Potrafią się one powiększać nawet 6-krotnie, aż ostatecznie rozmnażają się. Człowiek ma ich zwykle około 40 mld, jednak liczba ta może sięgać nawet 100 mld! Teraz zła wiadomość: mimo odchudzania, ta liczba komórek tłuszczowych już nie zmaleje! Odchudzanie sprawi jedynie, że skurczą się i zmaleje ich aktywność 🙁

Nie objadaj się i pamiętaj o śniadaniu!

Szokują wyniki badań mówiące, że ponad połowa Polaków podziela stereotyp, że życie bez kulinarnych szaleństw to nie życie. Warto tu pamiętać, że nawet bardzo duże a rzadkie chwile obżarstwa są mniej groźne niż te małe, regularnie popełniane. Ponadto smuci fakt, że bardzo dużo osób rezygnuje ze śniadania zamieniając je za kawkę czy co gorsze na papierosa. Błąd! Już dawno udowodnione, że opuszczanie porannego posiłku prowadzi do objadania się podczas obiadu lub co gorsze kolacji. Badania dowodzą, że prawdopodobieństwo wystąpienia nadwagi u osób jedzących śniadanie jest o 44% mniejsze niż u tych którzy pomijają ten posiłek.

O czym warto pamiętać-porady dla odchudzających się:

  • Nie licz na cuda– odchudzaj się powoli, ale skutecznie. Waż się raz w tygodniu na czczo. Masa ciała powinna zmniejszać się 0,5-0,7 kg tygodniowo.
  • Ćwicz– wyprodukowanie przez organizm 2 litrów potu to wydatek energetyczny rzędu 600 kcal !
  • Nie licz na dokładkę– poczekaj po posiłku 10 minut, tyle czasu trzeba, aby do mózgu dotarła informacja, że żołądek jest już pełen.
  • Nie jedz byle jak– na stojąco czy też w pośpiechu. Lepiej usiądź, zjedz powoli i w skupieniu.
  • Zaplanuj stałe godziny posiłków– zaplanuj i przestrzegaj!
  • Słodyczy unikaj, ale nie eliminuj– polub suszone owoce. Są mniej kaloryczne, a dostarczają cenne składniki mineralne.
  • Pij kawę i herbatę bez cukru– łyżeczka cukru to aż 40 kcal!
  • Nie licz kalorii jak księgowy– jedz dużo warzyw ,owoców a co najważniejsze unikaj Fast foodów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *