Popularny orbirek jest wszechstronnym urządzeniem, które angażuje do pracy ponad 90% wszystkich mięśni ciała. Dzięki temu ćwicząc regularnie na orbitreku możemy liczyć na naprawdę szybkie efekty przy redukcji tkanki tłuszczowej i poprawie ogólnej kondycji organizmu.
Orbitrek (podobnie jak bieżnia lub rowerek stacjonarny) jest wyposażony w wyświetlacz dzięki któremu możemy na bieżąco mierzyć m.in. :
Dzięki temu możemy dokładnie zaplanować trening 🙂
Podobnie jak wszystkie ćwiczenia, także trening na orbitreku powinien mieć trzy fazy: rozgrzewkę, część główną treningu oraz ćwiczenia rozluźniające.
Przykładowe rozplanowanie czasu trwania poszczególnych części treningu
W zależności od stopnia naszego zaawansowania rozgrzewka powinna obejmować ćwiczenia rozciągające oraz ćwiczenia na orbitreku z minimalnym obciążeniem. Prawidłowa rozgrzewka powinna podnieść nieco temperaturę naszego ciała i mięśni, zwiększyć ilość uderzeń serca na minutę oraz przygotować mięśnie do części głównej treningu. Najprościej mówiąc rozgrzewka ma na celu zmniejszenie ryzyka kontuzji.
W części głównej treningu warto wykonać serię przyspieszeń o wysokiej intensywności przeplatanych fazami aktywnego odpoczynku ( nie powinniśmy zatrzymywać się- kontynuujemy wysiłek o bardzo niskiej intensywności).
Przykładowa część główna treningu
Na zakończenie treningu pamiętajmy o ćwiczeniach rozluźniających. Może to być stretching ( tu koniecznie rozciągnijmy mięśnie nóg, pośladków i ramion) lub popularne rollowanie.
1. Spalamy mnóstwo kalorii– Podczas godzinnego treningu możemy spalić nawet 500- 800 kcal! Oczywiście powinniśmy uwzględnić tu m.in. wiek, wagę i indywidualne możliwości wysiłkowe ćwiczącego. Co ciekawe podobną ilość kalorii spalimy podczas biegania, jednakże mniej obciążymy stawy i wykonywany ruch będzie łatwiejszy.
2. Modelujemy sylwetkę– podczas treningu na orbitreku pracuje duża ilość mięśni, w szczególności odczujemy pracę nóg, pośladków, ramion oraz brzucha. Mięśnie wzmocnią się bez zbędnego przyrostu w obwodach.
3. Poprawiamy kondycję– ćwiczenia na orbitreku są świetnym treningiem wydolnościowym, ponieważ stymulują pracę całego układu krążenia. Dzięki temu serce staje się silniejsze i jest w stanie pompować większe ilości krwi. To z kolei zapobiega m.in. rozwojowi groźnych chorób takich jak nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, choroba wieńcowa.
4. Wzmacniamy mięśnie– na orbitreku można przeprowadzać nie tylko treningi odchudzające, ale także siłowe. Wystarczy, że ustawimy duży opór, aby wymusić na mięśniach mocniejszą pracę. W przeciwieństwie do ćwiczeń na spalanie tkanki tłuszczowej, taki trening nie powinien trwać zbyt długo.