Osiągnięcia naszych podopiecznych: Kasia
16 sierpnia 2017
Osiągnięcia naszych podopiecznych: Ola
24 sierpnia 2017
Pokaż wszysko

Jak ćwiczyć na obritreku, żeby schudnąć?

Popularny orbirek jest wszechstronnym urządzeniem, które angażuje do pracy ponad 90% wszystkich mięśni ciała. Dzięki temu ćwicząc regularnie na orbitreku możemy liczyć na naprawdę szybkie efekty przy redukcji tkanki tłuszczowej i poprawie ogólnej kondycji organizmu.

Przykładowy trening

Orbitrek (podobnie jak bieżnia lub rowerek stacjonarny) jest wyposażony w wyświetlacz dzięki któremu możemy na bieżąco mierzyć m.in. :

  • dystans
  • czas
  • prędkość
  • tętno
  • spalone kilokalorie

Dzięki temu możemy dokładnie zaplanować trening 🙂
Podobnie jak wszystkie ćwiczenia, także trening na orbitreku powinien mieć trzy fazy: rozgrzewkę, część główną treningu oraz ćwiczenia rozluźniające.

Przykładowe rozplanowanie czasu trwania poszczególnych części treningu

Rozgrzewka

W zależności od stopnia naszego zaawansowania rozgrzewka powinna obejmować ćwiczenia rozciągające oraz ćwiczenia na orbitreku z minimalnym obciążeniem. Prawidłowa rozgrzewka powinna podnieść nieco temperaturę naszego ciała i mięśni, zwiększyć ilość uderzeń serca na minutę oraz przygotować mięśnie do części głównej treningu. Najprościej mówiąc rozgrzewka ma na celu zmniejszenie ryzyka kontuzji.

Cześć główna treningu na orbitreku

W części głównej treningu warto wykonać serię przyspieszeń o wysokiej intensywności przeplatanych fazami aktywnego odpoczynku ( nie powinniśmy zatrzymywać się- kontynuujemy wysiłek o bardzo niskiej intensywności).

Przykładowa część główna treningu

Rozluźnienie

Na zakończenie treningu pamiętajmy o ćwiczeniach rozluźniających. Może to być stretching ( tu koniecznie rozciągnijmy mięśnie nóg, pośladków i ramion) lub popularne rollowanie.

Jakie efekty daje trening na orbitreku

1. Spalamy mnóstwo kalorii– Podczas godzinnego treningu możemy spalić nawet 500- 800 kcal! Oczywiście powinniśmy uwzględnić tu m.in. wiek, wagę i indywidualne możliwości wysiłkowe ćwiczącego. Co ciekawe podobną ilość kalorii spalimy podczas biegania, jednakże mniej obciążymy stawy i wykonywany ruch będzie łatwiejszy.

2. Modelujemy sylwetkę– podczas treningu na orbitreku pracuje duża ilość mięśni, w szczególności odczujemy pracę nóg, pośladków, ramion oraz brzucha. Mięśnie wzmocnią się bez zbędnego przyrostu w obwodach.

3. Poprawiamy kondycję– ćwiczenia na orbitreku są świetnym treningiem wydolnościowym, ponieważ stymulują pracę całego układu krążenia. Dzięki temu serce staje się silniejsze i jest w stanie pompować większe ilości krwi. To z kolei zapobiega m.in. rozwojowi groźnych chorób takich jak nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, choroba wieńcowa.

4. Wzmacniamy mięśnie– na orbitreku można przeprowadzać nie tylko treningi odchudzające, ale także siłowe. Wystarczy, że ustawimy duży opór, aby wymusić na mięśniach mocniejszą pracę. W przeciwieństwie do ćwiczeń na spalanie tkanki tłuszczowej, taki trening nie powinien trwać zbyt długo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *