Alergia, nietolerancja, nadwrażliwość pokarmowa… o co w tym wszystkim chodzi?

Czy istnieje recepta na wytrwanie w noworocznych postanowieniach???
9 stycznia 2018
Biegowy debiut z Brendą!
25 marca 2018
Pokaż wszysko

Choroby autoimmunologiczne, alergie (w tym nadwrażliwości), nietolerancja pokarmowa czyli nieprawidłowe reakcje organizmu na pożywienie

Zastanawialiście się dlaczego po niektórych posiłkach lub produktach czujemy się źle, mamy wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia czy biegunki? Według Światowej Organizacji Zdrowia alergie pokarmowe dotykają około 15% populacji, 1-2% osób jest narażonych na natychmiastowe reakcje pokarmowe. Natomiast problem z nietolerancjami pokarmowymi ma już 40% osób, a z każdym rokiem odsetek ten staje się większy. Pokazuje to jak duże znaczenie ma odpowiedni dobór pożywienia, szczególnie, jeśli objawy nadwrażliwości potrafią nas dotknąć nawet do 96h po posiłku. Dodatkowo objawy są bardzo podobne w przypadku innych chorób, dlatego też nietolerancja pokarmowa może być nierozpoznana przez całe życie. W związku z tym często zalecone żywienie przynosi tylko tymczasową, symptomatyczną ulgę.

Choroby autoimmunologiczne

Nasz organizm posiada systemy odpowiedzialne za obronę przeciwko szkodliwym czynnikom i substancjom. Co się jednak dzieje, gdy organizm broni się sam przed sobą, inaczej atakuje sam siebie? To właśnie są choroby autoimmunologiczne, z których niektóre (np. celiakia) aktywowane są przez żywność.

Reakcje alergiczne

Klasyczna alergia pokarmowa powoduje ostrą reakcję układu odpornościowego pod wpływem przeciwciał IgE. Jest to skierowane przeciwko konkretnemu alergenowi pokarmowemu. Objawy występują już kilka minut po spożyciu nawet niewielkiej ilości produktu.

Najczęściej występujące alergeny:

  • orzeszki ziemne i inne orzechy
  • ryby i owoce morza
  • jaja
  • mleko
  • soja
  • nabiał
  • pszenica
  • cytrusy

Tutaj sprawa jest prosta, poprzez badania laboratoryjne można określić, które pokarmy nam szkodzą i w przypadku wyniku pozytywnego należy ich po prostu unikać.

Nietolerancje pokarmowe

Najczęściej nie są one bezpośrednim zagrożeniem dla naszego życia, ale są dla nas nieprzyjemne. Ich podłoże leży w braku odpowiednich enzymów trawiących konkretne pokarmy, a nie jak w przypadku alergii wywołane reakcją immunologiczną.

Leczenie

Wprowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety eliminacyjnej wspomaganej celowaną suplementacją daje dobre rezultaty. Przeważnie należy wziąć pod uwagę występowanie zespołu nieszczelnego jelita. Często po 8-10 tygodniach takiego postępowania można powoli zacząć wprowadzać produkty wywołujące nieprzyjemne objawy w większych odstępach czasowych. Inną metodą leczenia jest odczulanie.

Podsumowując: jeżeli któreś z objawów po spożyciu posiłku ( lub nawet kilka godzin później) powtarzają się u Was, to zastanówcie się nad wyłączeniem danego produktu z diety! 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *