Popularne diety: HERBALIFE
13 października 2017
Przykładowa dieta 1300 kcal
23 października 2017
Pokaż wszysko

Po co robić rozgrzewkę

Jak sama nazwa mówi, wpływa ona na podwyższenie temperatury ciała, a co za tym idzie, przygotowuje organizm do długotrwałego wysiłku. Trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut i jest niezbędna, by zapobiec kontuzjom. Po co jeszcze robić rozgrzewkę?

    • Rozgrzewający trucht podnosi temperaturę mięśni, a to zwiększy efektywność ich przyszłej pracy.
    • Ćwiczenia rozciągające poprawiają sprawność układu mięśniowego, zabezpieczając go przed kontuzjami.
    • Koncentracja i skupienie na planowanym zadaniu „rozgrzewa” psychikę wyzwalając w organizmie procesy mobilizacyjne.
    • Uczy organizm optymalnych reakcji przed trudnymi zadaniami. Gdy już się ich nauczy, wyjście na rozgrzewkę automatycznie uruchomi znane mu procesy, podnosząc możliwości psychofizyczne do maksimum.

Nasza przykładowa rozgrzewka przed treningiem (biegowym, w siłowni itp.)

Często pytacie jak powinna wyglądać rozgrzewka przed treningiem. W odpowiedzi na Wasze pytania proponujemy rozgrzewkę składającą się z 3 części i która trwa 10-30 minut ( w zależności od naszego stopnia zaawansowania treningowego)

1.Trucht 5-15 minut
Podniesie ciepłotę mięśni, przyspieszy czynność oddechową i pracę serca, zwiększy ciśnienie tętnicze, a także pobudzi wątrobę do wydzielania do krwi większej ilości cukru.

2.Ćwiczenia rozciągające 4-10 minut
Nastąpią lokalne zmiany w tkance mięśniowej i układzie więzadłowo-stawowym. To pozwoli układowi ruchu uniknąć zagrożeń związanych z niespodziewanymi przeciążeniami.

3.Koncentracja na zadaniu 1-5 minut
Warto jeszcze raz zapoznać się z zaplanowaną jednostką treningową. W późniejszym okresie ten czas przeznaczymy głównie na koncentrację przed startem w zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *