Odpowiedź jest uzależniona od tego czy przed ciążą kobieta była aktywna fizycznie oraz czy ciąża przebiega prawidło. Lekarze zalecają rozpocząć treningi po 13 tygodniu ciąży u kobiet które przed ciążą nie ćwiczyły. Przyszłe mamy, które przed zajściem w ciążę trenowały regularnie mogą kontynuować ćwiczenia (za zgodą lekarza), jednakże intensywność oraz objętość treningu powinna zostać zmniejszona i dobrana indywidualnie.
Ze względu na sporadyczne treningi Oli przed zajściem w ciążę ćwiczyć zaczęliśmy w 17 t.c.
Plan przygotowany został indywidualnie dla Oli tzn. uwzględnia jej aktualne możliwości fizyczne, samopoczucie oraz dolegliwości bólowe ( w obrębie kręgosłupa lędźwiowego oraz dłoni)
Celem treningowym u Oli jest m.in. utrzymanie ciała w dobrej formie, usprawnienie pracy układu oddechowego i krążenia, poprawia przemiany materii a także utrzymanie prawidłowej wagi.
Plan treningowy uwzględnia 4 lekkie treningi:
• 2x w tygodniu marsz/spacer/bieżnia/rower
• 2x w tygodniu trening całego ciała
NOGI I POŚLADKI-PRZYSIADY
MIĘŚNIE PLECÓW- WIOSŁOWANIE
KLATKA PIERSIOWA- WYCISKANIE
BARKI- UNOSZENIE RAMION
TRICEPSY- UGINANIE RAMION
POŚLADKI- WYPYCHANIE MIEDNICY
Często kobiety ćwiczą w ciąży tylko ze względu na to, żeby za dużo nie przytyć. Dużo się mówi o wadze, ale co najważniejsze aktywność fizyczna w ciąży ma ogromny wpływ na to, jak będzie przebiegał poród. Zwykle kobiety, które mają aktywną ciążę, mają potem łatwiejszy i szybszy poród – a to jest dobre i dla nich, i dla dziecka!