Siłownia w ciąży? Czy to bezpieczne?
12 kwietnia 2017
Czy warto trenować z pulsometrem?
12 kwietnia 2017
Pokaż wszysko

Wyobraźmy sobie trening, który da nam wytrzymałość, siłę i świetną sylwetkę. Trening na którym nie martwimy się o prognozę pogody i podczas którego możemy oglądać telewizję. Która maszyna w naszej siłowni spełnia takie życzenia? Ergometr wioślarski!

Zalety treningu na ergometrze:

W czasie treningu na ergometrze pracuje około 95% mięśni ciała , czyli od stóp po kark. Oznacza to, że w pozbywaniu się tłuszczu ergometr nie ma sobie równych! Ponadto przy użyciu ergometru wioślarskiego można odbywać trening aerobowy, interwałowy, wytrzymałościowy czy siłowy (poprzez regulację oporu). Jest to sposób na redukcję tkanki tłuszczowej oraz wysmuklenie i wyrzeźbienie sylwetki bądź w przypadku mężczyzn – nadanie jej atletycznych kształtów. Trening na ergomtrze wpływa także korzystnie na pracę układu krążeniowo-oddechowego i wzmacnia mięsień sercowy.

Od czego zacząć, na co więc zwrócić uwagę?

Technika, technika i jeszcze raz technika ruchu. Cały cykl podzielony jest na fazy: przeciągnięcie (kolejno: nóg, tułowia i rąk), wykończenie i podjazd. Polega na przechodzeniu od pozycji chwyt do pozycji końcowej, wykonując określoną sekwencję ruchów. Wymaga to dokładności. Doskonaląc technikę, należy skupić się na tym, by ruch odbywał się w biodrach a nie w okolicach kręgosłupa. Drążek zwyczajowo przyciąga się na wysokość górnej części mięśni brzucha.

Podsumowując: zwróćcie uwagę na proste plecy, wolny podjazd i szybki wyprost rąk po ściągnięciu drążka – jeszcze przed ugięciem nóg w kolanach.

Zalecenia techniczne warto wziąć sobie do serca i dosłownie każde pociągnięcie wiosłem wykonywać z należytą uwagą. Tylko wówczas wykorzystamy wszystkie zalety treningu na ergometrze.

Do zobaczenia na treningu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *