Zastanawialiście się po ilu kilometrach wymienić swoje „adidasy” na nowe? Wierzycie zaleceniom producentów, a może ufacie własnym odczuciom?
Producenci obuwia przeważnie zalecają zmianę buta po przebiegnięciu ok. 600 – 800 kilometrów (nieźle, biegając tylko 3x w tygodniu trzeba by wymienić buty co 3 miesiące!) „Mówi się”też, że w parze biegowych butów można przebiec 1000-1500 kilometrów. Wymiana obuwia jest wtedy traktowana jako profilaktyka przeciwko kontuzjom – pogorszenie właściwości amortyzacyjnych ma powodować większe obciążenie stawów i ścięgien. Hm…Nie ma wątpliwości, że częsta wymiana butów „nie zaszkodzi”.
Na zużycie buta biegowego wpływ ma bardzo wiele czynników:
-waga biegacza (ciężki biegacz szybciej zużyje podeszwę)
-sposób stawiania stopy na podłożu
-podłoże po którym biegamy (asfalt, las)
-pora roku, czyli czynnik środowiskowy (deszcz, śnieg itp.)
Oczywiście wpływ mogą mieć również różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, takie jak na przykład sól na drogach.
Z każdym krokiem pianka amortyzująca staje się coraz bardziej ubita. I nie ważne, czy jest to EVA, ZOOM, Boost, DNA czy jeszcze inny wynalazek. Jedne starczają na dłużej, drugie na krócej, ale wszystkie się ubijają.
Z naszego doświadczenia wynika, że w większości markowych butów cholewka spokojnie wytrzymuje prawie 1500-2000 kilometrów. Po takim kilometrażu but jest osadzony wyraźnie niżej, czujemy się w nim, jakby zamiast amortyzacji była na dole przyczepiona zużyta opona samochodowa, to jest to znak, że przyszedł czas na zmianę.
Mamy kilka par butów treningowych i sportowych do pracy i „do chodzenia”. Jaśniej? Każde z nas ma przynajmniej 4 pary obuwia sportowego:
-buty treningowe do biegania
-buty treningowe na siłownię
-buty sportowe do pracy
-buty sportowe na co dzień
Oznacza to mniej więcej tyle, że w butach biegowych nigdy nie idziemy na siłownię, a w butach z siłowni nie chodzimy na spacery. Pozwala to wydłużyć żywotność obuwia.
Jeśli chodzi o wymianę butów biegowych to zmieniamy je po każdym sezonie, czasem kupujemy 2 pary (mamy wtedy buty na treningi biegowe i starty w zawodach). O tym jak dbamy o buty treningowe pisaliśmy TUTAJ
Do zobaczenia na treningu!