Hm… Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi, gdyż ile jest schematów treningu, tyle jest możliwych połączeń partii mięśniowych. Pamiętajmy jednak, że w całorocznym cyklu treningowym powinno być miejsce na ciężkie, średnio ciężkie i lekkie treningi. Nie można trenować maksymalnie cały rok i oczekiwać, że nasza forma będzie z dnia na dzień lepsza. Niestety takie podejście prowadzi donikąd.
Istnieje wiele możliwości połączeń podczas treningu poszczególnych grup mięśni, a wybór odpowiednich ćwiczeń zależy od tego, jaki ma być efekt końcowy. Ułożenie odpowiedniego planu treningowego i sukcesywne realizowanie celu o wymarzonej sylwetce wcale nie jest prostym zadaniem. Wymaga wiedzy o treningu i działaniu poszczególnych partii mięśni.
Przykładowo dla osób początkujących i średniozaawansowanych w schemacie treningu FBW (Full Body Workout) proponuję ćwiczyć całe ciało na jednej sesji. Taki trening, angażujący całe ciało wykonamy 2-3x w tygodniu. Osoby zaawansowane najczęściej korzystają z połączenia ćwiczeń na klatkę piersiową oraz bicepsy. Następnie wykonają ćwiczenia na plecy i tricepsy. Kolejny treningowy dzień to ćwiczenia na barki i nogi.
Oczywiście pamiętajmy, że ćwiczenia to jedno, ale musimy też dobrać odpowiednią liczbę serii, powtórzeń oraz obciążenie dopasowane do sylwetki i możliwości osoby ćwiczącej. Warto też podkreślić, że sytuacja wygląda zupełnie inaczej u osób początkujących, a inaczej u tych bardziej zaawansowanych. Czyli osoby początkujące wykonają chociażby inną ilość powtórzeń mniejszym ciężarem względem osób zaawansowanych.
Osoby początkujące powinny się skupić na ćwiczeniach full body workout, czyli treningu wszystkich partii mięśniowych w trakcie jednych zajęć. Ci, którzy są już bardziej zaawansowani i trenują kilka razy w tygodniu (najczęściej 3), mogą łączyć poszczególne grupy mięśni i ćwiczyć naprzemiennie. Czemu? Ponieważ pozwala to osiągnąć lepsze wyniki.
Warto spróbować nowoczesnej technologii w treningu i odbyć trening EMS (trening z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśniowej). EMS pozwala na skuteczne ćwiczenie wielu grup mięśniowych w bezpieczny i bardzo efektywny sposób (nawet u osób początkujących).
Dodatkowo EMS nie przeciąża stawów i może być stosowany nawet po przebytych urazach czy kontuzjach. W trakcie 20-minutowego treningu ćwiczymy brzuch, plecy, nogi, barki, klatkę piersiową oraz ręce. Ćwiczenia są idealnie dopasowane do możliwości i obecnego stanu zdrowia ćwiczącego. Nie bez przyczyny EMS jest określany mianem treningu “skrojonego na miarę”.