Wyznacz cel, planuj i trenuj!
23 lipca 2017
Awokado- tłusty owoc !
29 lipca 2017
Pokaż wszysko

2006'05'13 Duisburg

Planowanie

O wyznaczaniu celu przeczytacie TUTAJ

Dlaczego warto planować swoje treningi ?

Sukces nie bierze się z przypadkowego treningu, chyba że wszyscy konkurenci wycofają się z startu w zawodach lub sztanga jest Twoją największą fanką i niezależnie ile ciężaru na nią założysz to i tak dasz rade ją podnieść.
Sukces odnoszą ludzie, którzy wiedzą czego chcą oraz z systematycznej i zaplanowanej pracy każdego dnia. Właśnie dlatego stworzenie planu treningowego to drugi krok po wyznaczeniu celu na drodze do jego osiągnięcia.

Mistrzostwa Świata w Wioślarstwie, Racice

Zapisywanie treningu vs. planowanie

Wiele osób myli tworzenie planu z zapisywaniem tego co robimy na treningu. Wpisywanie tego co zrobiliśmy to dokumentowanie tego co już się wydarzyło i nie mamy na to wpływu, jednakże pozwala nam na analizę. Daje nam możliwość dostrzec popełnione błędy i daje świadomość co już wykonaliśmy, a świadomość tworzy działania.
Samo wpisywanie jest jednak działaniem pasywnym. Pokaże nam co już zrobiliśmy lecz nie sprawi, że poprawisz swoje wyniki. Nie powie też co powinieneś i możesz zmienić, tutaj potrzebne jest planowanie.

Cutując słowa Dav’a Ramseya:

Tworzenie planu to pokazanie jak osiągnąć sukces i jak trenować zamiast zastanawiać się dlaczego znowu mi się nie udało.

Kontroluj trening i ciesz się z wyników

Plan pozwala przejąć kontrolę nad własnym treningiem, a co się z tym wiąże nad wynikami. Dzięki niemu możesz zdecydować na jakie czynności przeznaczysz swój cenny i ograniczony czas.

Co daje nam plan treningowy:

  • Informuje nas co możemy zrobić z czasem jaki mamy na trening
  • Jest naszym kompasem na drodze do osiągnięcia celu
  • Pozwala weryfikować czy to co robimy daje założone rezultaty
  • Plan sprawia, że to ty kontrolujesz trening, a nie on Ciebie

Podstawowe założenia planu:

  • Planuj od ogółu do szczegółu
  • Określ ile czasu możesz przeznaczyć na trening, a następnie spraw, aby każda jego minuta przybliżała cię do osiągnięcia celu
  • Pamiętaj, że lepiej mieć niedoskonały plan niż jego brak
  • Nie zapomnij o odnowie biologicznej – zawodnik niedotrenowany jest wart więcej od przetrenowanego

Mistrzostwa Świata w Wioślarstwie, Racice

Treningowy optymista

Z reguły w planowaniu jesteśmy optymistami, a z racji, że kartka wszystko przyjmie, najlepiej zrobisz jeśli pokażesz swój plan koledze. Spojrzy na niego bardziej obiektywnie.
Pamiętajmy, że nie jest sztuką stworzyć idealny plan, sztuką jest wytrwać w jego realizacji. Utrzymanie dyscypliny treningu, określonych wartości intensywności, a także wykonywanie tego czego nie lubimy– z reguły jest to nasza najsłabsza cecha.
Nie da się jeździć samochodem bez tankowania. Tak samo nie można realizować planu bez trenowania🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *